ForumPortalliPytėsoriKėrkoRegjistrohuLista AnėtarėveGrupet e Anėtarėveidentifikimi

Share | 
 

 Kur RTVM e ndalon shqipen me rregullore

Shiko temėn e mėparshme Shiko temėn pasuese Shko poshtė 
AutoriMesazh
ExTra
Webmaster
Webmaster
avatar

Numri i postimeve : 276
Registration date : 09/01/2008

MesazhTitulli: Kur RTVM e ndalon shqipen me rregullore   Sat Mar 01, 2008 5:39 amShkup, 29 shkurt - Pėrdorimi i gjuhės shqipe nė "Festival Shkup - Zgjedhja pėr Eurosong" pėrjashtohet nė njė prej pikave tė Rregullores sė Pjesėmarrjes, ku ndėr tė tjera thuhet se "tė gjitha kompozimet e Festivalit Shkup 2008 - Zgjedhje e Eurosong duhet tė interpretohen nė gjuhėn maqedonase".
Kjo ėshtė njė prej pikave qė pjesėmarrėsit shqiptarė nė kėtė eveniment i ka kushtėzuar nė vite qė prezantimet e tyre tė jenė vetėm nė gjuhėn maqedonase. Rregullorja e hartuar nga Kėshilli i Festivalit, njė trup brenda shtėpisė mediatike publike RTVM, konsiderohet prej drejtuesve tė saj si njė gabim, i cili duhet qė tė korrigjohet. Zėvendėsdrejtori Milaim Latifi pohon se kjo rregullore duhet tė mos funksionojė nė kėtė formė, pasi mė shumė prek shqiptarėt duke kufizuar prezantimin e tyre nė gjuhėn amtare. "Kjo pikė qė i pengon tė gjithė kėngėtarėt shqiptarė qė tė interpretojnė nė gjuhėn shqipe duhet tė rregullohet sa mė shpejt qė tė jetė e mundur.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
 
Kur RTVM e ndalon shqipen me rregullore
Shiko temėn e mėparshme Shiko temėn pasuese Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1
 Similar topics
-
» Nuhi Veselaj: Rreth identitetit tė gjinisė asnjanėse nė shqipen e sotme (VII)
» Nuhi Veselaj: Rreth identitetit tė gjinisė asnjanėse nė shqipen e sotme (VI)
» AGIM GASHI:NJĖ LUTJE PĖR SHQIPEN TIME
» Agron Duro: Fjalėt e huaja dhe gjuha shqipe
» Nuhi Veselaj: Rreth identitetit tė gjinisė asnjanėse nė shqipen e sotme - Konstatime paraprake

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
 :: Informacione & Diskutime te ndryshme :: Lajme Ditore-
Kėrce tek: