ForumPortalliPytėsoriKėrkoRegjistrohuLista AnėtarėveGrupet e Anėtarėveidentifikimi

Share | 
 

 Ulen ēmimet e bukės, qumėshtit dhe vajit nė Maqedoni

Shko poshtė 
AutoriMesazh
Yummy Girl
I thjesht


Numri i postimeve : 4
Registration date : 13/01/2008

MesazhTitulli: Ulen ēmimet e bukės, qumėshtit dhe vajit nė Maqedoni   Sat Feb 09, 2008 3:56 pmBuka, qumėshti dhe vaji ushqimor nė Maqedoni prej tė shtunės do tė shiten me ēmime tė reja, mė tė ulėta deri nė 15 pėr qind. Kėtė e vendosi Komiteti pėr ndjekjen e ēmimeve nė kėtė vend.

Zėvendėskryeministri pėr ēėshtje ekonomike nė Qeverinė e Maqedonisė, Zoran Stavreski theksoi se njė pjesė e marketeve propozuan qė gjatė 30 ditėve tė ardhshme t'i zbresin ndryshimet ndėrmjet ēmimit tė blerjes dhe atij tė shitjes, madje edhe po tė heqin dorė prej tyre pėr disa nga prodhimet themelore, me qėllim qė tė pakėsohet shoku nga ēmimet.

"Me rėndėsi ėshtė se ka vullnet pėr zgjidhjen e problemit. Duhet tė kihet parasysh se ēmimet po rriten nė nivel global dhe se problemi nuk ėshtė vendor, por i importuar. Qeveria gjatė tre muajve tė ardhshėm, 7.000 deri 10.000 familjeve mė tė rrezikuara sociale do t'u japė nga 1.000 denarė mjete tė pakthyeshme, pėr t'ua lehtėsuar standardin jetėsor", tha Stavreski.

Nė takim ėshtė arritur marrėveshje, shtoi Stavreski, 20.000 tonė tė grurit nga rezervat e mallit t'u shiten ndėrmarrjeve pėr bluarje me ēmim prej 15 denarėve pėr kilogram, qė plotėsisht, krahas ndryshimit tė ēmimit, di ta ulė ēmimin e bukės.

"Kjo sasi ėshtėe mjaftueshme pėr 45 ditė. Pas kėsaj periudhe shpresoj se do tė gjendet grurė mė i lirė nga importi dhe se do tė qėndrojmė me kėto ēmime tė zbritura deri nė korrje", theksoi Stavreski.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
 
Ulen ēmimet e bukės, qumėshtit dhe vajit nė Maqedoni
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1
 Similar topics
-
» Rritet popullsia shqiptare nė Maqedoni
» Lufta pėr ēlirimin dhe ndarjen nga Maqedonia: Ja skenari shqiptar
» STOP DISKRIMINIMIT RACIAL TĖ FĖMIJĖVE SHQIPTARĖ NĖ MAQEDONI! (NĖ DITĖN NDĖRKOMBĖTARE TĖ FĖMIJĖVE )
» Daut Rexhepi - Leka: Sensibilizimi i ēėshtjes ēame nė Maqedoni dhe kėrkimi i rrugėve tė rikthimit nė Ēamėri
» Nė Maqedoni, ashpėrsohet fjalori politik

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
 :: Informacione & Diskutime te ndryshme :: Lajme Ditore-
Kėrce tek: