ForumPortalliPytėsoriKėrkoRegjistrohuLista AnėtarėveGrupet e Anėtarėveidentifikimi

Share | 
 

 Kosovarėt paralajmėrojnė grevė

Shko poshtė 
AutoriMesazh
WtOolS
Webmaster
Webmaster
avatar

Numri i postimeve : 337
Registration date : 09/01/2008

MesazhTitulli: Kosovarėt paralajmėrojnė grevė   Tue Jan 29, 2008 2:54 pmShkup, 28 janar - Grevė urie e tė burgosurve kosovarė rrezikohet tė shpėrthejė nė burgun mė tė madh tė vendit - nė atė tė Idrizovės. Tė revoltuar nga neglizhenca e institucioneve vendore tė drejtėsisė, por edhe nga UNMIK-u nė Kosovė, kėta tė burgosur mendojnė se qėllimit pėr ekstradim nė vendlindje do tė mund t'ia arrijnė nėpėrmjet grevės. Shtetasit kosovarė, tė cilėt nė Idrizovė vuajnė dėnime tė ndryshme pėr vepra penale, theksojnė se pėrkundėr kėrkesave tė njėpasnjėshme pėr ekstradim, as Ministria e Drejtėsisė e Maqedonisė, por as autoritetet e UNMIK-ut nė Kosovė nuk janė treguar tė gatshėm tė zgjidhin kėtė problem.
Nexhdet Ramaj nga Istogu i Kosovės, i burgosur nė Idrizovė tė Shkupit i ka deklaruar gazetės "Koha" se udhėheqėsit e burgut disa herė u kanė premtuar tė dėnuarve kosovarė se do tė bisedojnė me autoritetet e UNMIK-ut nė Kosovė qė tė pėrshpejtohet procedura pėr ekstradim. "Vetėm po na gėnjejnė. Kėshtu na thanė edhe atėherė kur hymė pėr herė tė parė nė grevė, ndėrsa tani, nėse e fillojmė grevėn, nuk e besojmė se do ta ndalim derisa problemi tė zgjidhet", thotė Nexhdeti, i dėnuar me 20 vite burg nė Maqedoni. Ai thotė se nė Idrizovė nuk mund tė qėndrojnė mė, pasi edhe familjarėt e tyre po kanė probleme pėr vizita.
"Kushtet ekonomike i kemi katastrofale. Deri tani, ardhjen e familjarėve tė mi nga Kosova e ka mundėsuar Kryqi i Kuq, e cila ua ka paguar rrugėn. Kėtu nuk mund tė qėndrojmė me, pėrkundėr se shumica e tė burgosurve jemi pa faj tė dėnuar, kushtet janė katastrofale dhe dallohemi nga tė burgosurit tjerė tė Maqedoni", ka thėnė Nexhdeti, i cili sė bashku me kushėririn e tij, Bedriun vuajnė dėnimin pėr dy vepra tė ndryshme penale - njėra pėr "terrorizėm" dhe tjetra pėr "rrėmbim". Ai tregon se kėrkesė tė njėjtė pėr ekstradim kanė bėrė edhe prindėrit e tij te autoritetet e UNMIK-ut, po se asgjė konkrete deri tani nuk ka ndodhur.
"UNMIK-u si duket nuk interesohet aspak pėr qytetarėt kosovarė jashtė Kosovės.
Nė Maqedoni, menjėherė pas luftės sė vitit 2001, autoritetet maqedonase sė bashku me disa 'shqipfolėsa' na montuan disa krime, tė cilėt nuk i kam njohur dhe nuk i njoh asnjėherė.
Si pasojė e kėsaj, sė bashku me kushėririn tim na dėnuan me nga 11 vjet burg, qė mė pastaj tė rritet dėnimi me nga 20 vjet burg", ka shpjeguar Nexhdeti.
Ndryshe nga Nexhdeti, zyrtarė tė burgut tė Idrizovės nuk kanė njohuri nėse pėrgatitet grevė nag tė burgosurit kosovarė, por shprehen se vendimi pėr ekstradimin e tyre varet nga Ministria e Drejtėsisė dhe nga UNMIK-u, pasi nė vitin 2004, kėta dy institucione kanė nėnshkruar protokoll ekstradimi ndėrmjet vete
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://start.go-forum.net
 
Kosovarėt paralajmėrojnė grevė
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1
 Similar topics
-
» Xhihadisti kosovar i ISIS-it
» Kurizitet kosovar: Sabri Azemi zbulon zmadhuesin mekanik
» Vritet nė Irak terroristi kosovar i ISIS-it, Kujtim Xheladini
» ZAvni Zogiani:oti Kryeministėr, pse s'futeni nė grevė urie?
» Edi, mos ik, bėj mė mirė grevė urie

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
 :: Informacione & Diskutime te ndryshme :: Lajme Ditore-
Kėrce tek: