ForumPortalliPytėsoriKėrkoRegjistrohuLista AnėtarėveGrupet e Anėtarėveidentifikimi

Share | 
 

 Nuk i frikohen lustrimit

Shko poshtė 
AutoriMesazh
WtOolS
Webmaster
Webmaster
avatar

Numri i postimeve : 337
Registration date : 09/01/2008

MesazhTitulli: Nuk i frikohen lustrimit   Wed Jan 23, 2008 6:22 amShkup, 22 janar - Parlamenti ka filluar debatin pėr miratimin e ligjit pėr lustrim qė pritet tė votohet nga shumica e partive. Sipas ligjit pėr lustrim, bartėsit e funksioneve publike do t`i humbin funksionet, nėse vėrtetohet se kanė qenė bashkėpunėtor tė shėrbimeve sekrete. Ligji pėrfshin hapjen e dosjeve qė nga periudha 2 gusht e vitit 1994 deri nė ditėn e hyrjes nė fuqi dhe pritet zbardhė tė gjithė bashkėpunėtorėt e shėrbimeve sekrete.
Propozimi pėr Ligjin pėr Lustrim ėshtė dhėnė nga Partia Liberale e Maqedonisė, ndėrsa qėndrimet e kėsaj partie janė harmonizuar edhe me partitė e tjera, VMRO-DPMNE, PDSH, BDI dhe LSDM. Deputetėt e partive politike nė Parlamentin e Maqedonisė janė shprehur se do tė mbėshtesin miratimin e kėtij Ligji, ndėrsa nuk frikohen se nga radhėt e tyre mund tė ketė "bashkėpunėtorė" tė shėrbimeve sekrete.
Nė kėtė ligj janė pėrfshirė pėrvojat dhe masat efikase tė ligjeve pėr lustrim nga vendet e Evropės Qendrore dhe Lindore si dhe nga disa vende fqinje.
"Pėrvojat e vendeve qė kanė zbatuar lustrimin pas rėnies sė komunizmit kanė treguar se janė arritur rezultate pėr zhvillimin e demokracisė, institucioneve demokratike, sundimit tė sė drejtės dhe mbrojtjen dhe lirive tė tė drejtave tė njeriut", thuhet nė arsyetimin e kėtij ligji. Gjatė debatit shumica e deputetėve janė dakorduar se ligji ėshtė konkret dhe i qartė dhe se sipas tyre ėshtė respektuar edhe procedura parlamentare.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://start.go-forum.net
 
Nuk i frikohen lustrimit
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
 :: Informacione & Diskutime te ndryshme :: Lajme Ditore-
Kėrce tek: