ForumPortalliPytėsoriKėrkoRegjistrohuLista AnėtarėveGrupet e Anėtarėveidentifikimi

Share | 
 

 Garancia me konsensus

Shko poshtė 
AutoriMesazh
ExTra
Webmaster
Webmaster
avatar

Numri i postimeve : 276
Registration date : 09/01/2008

MesazhTitulli: Garancia me konsensus   Sun Jan 13, 2008 9:41 amShkup, 11 janar - Progresi qė ishte arritur nė proceset eurointegruese presim tė vazhdojė edhe gjatė muajve tė ardhshme, pasi ky do tė jetė pėrfitim pėr tė gjitha partitė politike, gjegjėsisht pėr tėrė shtetin. Kėshtu ka theksuar ambasadori i Bashkimit Evropian nė Shkup, Ervan Fuere, pėr revistėn "Macedonian in Europe".
"Suksesin, nė fund, do ta ndajnė tė gjitha partitė, pa marrė parasysh nėse janė nė pushtet ose nė opozitė", deklaroi Fuere, duke bėrė tė ditur shembullin me Irlandėn, ku konsensusi mes partive nė procesin e integrimit ndaj Bashkimit Evropian ka qenė "garancia mė e mirė pėr sukses". Sipas Fueres, nėse vendimi pėr pranimin e Maqedonisė nė NATO sivjet ėshtė pozitiv, kjo do tė dėrgojė sinjal tė fuqishėm tė besimit nė shtetin, edhe nga aspekti politik edhe nga ai ekonomik. Megjithatė, ai bėn tė ditur se Bashkimit i nevojiten argumente nė sferat prioritare qė t'u tregohet shteteve anėtare se Maqedonia meriton mirėnjohje tė plotė pėr tė gjitha pėrpjekjet qė ndėrmerren.
"Gatishmėri mė e madhe nė reformat do tė thotė se atėherė, kur do tė fillojnė negociatat, ato do tė zhvillohen shumė mė lehtė meqė pjesa e madhe e punės do tė ishte e kryer. Kjo shkon dorė pėr dore. Prandaj, ajo nė ēka shpresojmė tani, ėshtė pėrpjekje konsistente qė tė ndėrtohet mbi suksesin e javėve tė kaluara", deklaroi evroambasadori Ervan Fuere nė intervistėn pėr revistėn "Macedonia In Europe" dhe agjencinė Makfaks. (B.M)
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
 
Garancia me konsensus
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
 :: Informacione & Diskutime te ndryshme :: Lajme Ditore-
Kėrce tek: