ForumPortalliPytėsoriKėrkoRegjistrohuLista AnėtarėveGrupet e Anėtarėveidentifikimi

Share | 
 

 Gruevski-Thaēi rregullojnė ēėshtjen e vizave

Shko poshtė 
AutoriMesazh
ExTra
Webmaster
Webmaster
avatar

Numri i postimeve : 276
Registration date : 09/01/2008

MesazhTitulli: Gruevski-Thaēi rregullojnė ēėshtjen e vizave   Sun Jan 13, 2008 9:39 amShkup, 11 janar - Partnerėt e koalicionit qeverisės janė dakorduar pėr tė prolonguar aplikimin e Ligjit pėr tė huaj, qė nėnkuptonte regjim tė ri vizash edhe pėr qytetarėt e Shqipėrisė. Qeveria ka konfirmuar se do tė gjendet mėnyrė e prolongimit tė pėrkohshėm tė aplikimit tė Ligjit pėr tė huajt deri nė takimin e nivelit tė lartė ndėrqeveritarė, qė do tė realizohet nė muajin shkurt nė Tiranė. Pėr kėtė ēėshtje ėshtė realizuar njė takim mes kryetarit tė PDSH-sė, Menduh Thaēi dhe kryeministrit Gruevski, ku janė marrė vesh pėr tejkalimin e kėtij problemi. Zėdhėnėsi qeveritar, Ivica Bocevski tha se Qeveria nė mbledhjen qė do tė mbahet javėn e ardhshme do tė rishikojė vendimin e fundit pėr regjimin e ri tė vizave me Shqipėrinė. Ai tha se do tė gjenden modalitete pėr tejkalimin e kėsaj situate. Zėdhėnėsi i Qeverisė Ivica Bocevski tha sot se Qeveria e Maqedonisė e kupton shqetėsimin e Qeverisė shqiptare lidhur me ēėshtjen e lidhur me vizat, pėr shkak se sipas tij, edhe Maqedonia ka qenė viktimė e politikės sė vizave tė vendeve tė tjera gjatė periudhės sė kaluar.
"Ligji i ri pėr qėndrim tė tė huajve ėshtė njė ligj me flamur evropian dhe me kėtė ligj Maqedonia implementon direktivat dhe rregulloret evropiane. Ky ka qenė njė nga projektet kyēe pėr liberalizimin e regjimit tė vizave", theksoi Bocevski.Sipas tij, pėr Maqedoninė interes i veēantė ėshtė tė sigurojė komunikim tė pandėrprerė midis qytetarėve tė saj dhe qytetarėve tė Shqipėrisė, nėpėrmjet komunitetit tė bizneseve, intensifikimi i shkėmbimit tregtar, bashkėpunimit kulturor, arsimor dhe nė sfera tė tjera. Ai njoftoi se nė mbledhjen e ardhshme tė Qeverisė do tė rishikohen masat pėr tejkalimin e kėsaj situate, ndėrsa sipas tij, nė takimin e ardhshėm nė Tiranė midis kryeministrit Nikolla Gruevskit dhe atij shqiptar Sali Berisha do tė jetė e hapur edhe kjo ēėshtje dhe tė dy kryeministrat do tė tentojnė tė gjejnė zgjidhje afatgjate pėr regjimin e ri tė vizave midis dy vendeve. Kundėr regjimit tė paralajmėruar kanė reaguar BDI, PDD dhe partitė tjera shqiptare, si dhe asociacione ekonomike.
Ndėrkaq, ministri shqiptar i ekonomisė Gen Ruli, gjatė vizitės sė djeshme nė Shkup ka deklaruar se fillimi i zbatimit tė regjimit tė ri tė vizave me Republikėn e Shqipėrisė do tė ndikonte negativisht nė shkėmbimet tregtare.

Gruevski te Berisha
Kryeministri Nikolla Gruevski muajin e ardhshėm do tė zhvillojė vizitė zyrtare nė Tiranė me ftesė tė homologut tė tij shqiptar, Sali Berisha.
Zyrtarė tė lartė qeveritarė kanė njoftuar se nė kėtė takim, ēėshtja e aplikimit tė vizave pėr shtetasit shqiptarė, bashkėpunimi mes dy vendeve, integrimet euroatlantike si dhe Kosova do tė jenė disa nga temat kryesore tė axhendės sė bisedimeve. Sipas zėvendėskryeministrit tė qeverisė, Imer Aliu, vizita e planifikuar e kryeministrit maqedonas ėshtė parashikuar tė realizohet nga mesi i muajit shkurt. Para vizitės nė Tiranė, kryeministri Gruevski mė 23 janar do tė qėndrojė pėr vizitė zyrtare nė selinė e NATO-s nė Bruksel, ku do tė zhvillojė takime me sekretarin e pėrgjithshėm Jap de Hop Shefer dhe me zyrtarė tė lartė tė NATO-s.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
 
Gruevski-Thaēi rregullojnė ēėshtjen e vizave
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1
 Similar topics
-
» Dorian Koēi: Liberalizimi i vonuar i vizave

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
 :: Informacione & Diskutime te ndryshme :: Lajme Ditore-
Kėrce tek: