ForumPortalliPytėsoriKėrkoRegjistrohuLista AnėtarėveGrupet e Anėtarėveidentifikimi

Share | 
 

 Provokim fetarė nė fshatin Podgorcė

Shko poshtė 
AutoriMesazh
WtOolS
Webmaster
Webmaster
avatar

Numri i postimeve : 337
Registration date : 09/01/2008

MesazhTitulli: Provokim fetarė nė fshatin Podgorcė   Sun Jan 13, 2008 6:37 amNė fshatin Podgorcė tė Strugės, vendbanim me mbi tre mijė banorė me shumicė shqiptare ka filluar ndėrtimi i njė kryqi nė afėrsi tė varrezave muslimane.


Fshtarėt janė revoltuar nga ky veprim dhe ndihen tė pa aftė pėr tė parandaluar kėtė vepėr e cila nė masė iriton dhe prish marrėdhėniet ndėrfetare nė Podgorcė.

“Jemi tė pamundshėm pėr tė ndėrmarrė diēka nė drejtim tė ndalimit tė veprimeve tė kėtilla, qė nė masė tė madhe iritojnė dhe prishin marėdhėniet ndėrnacionale dhe ndėrfetare nė Podgorcė”-theksoi nė fillim 70- vjeēari, haxhi Ramadan Bajramoski. Punimet pa leje qė kanė filluar tek burimet e ujit, nė fund tė fshatit, aty ku nė afėrsi janė varrezat e vjetra (mbi 1.000 vjeēare) muslimane dhe ku janė pronat e besimtarėve musliman.

Inspektorati komunal i ndėrtimit, pasi ka dalė nė vendin e ngjarjes dhe ka konstatuar se punimet zhvillohen pa pėlqimin e Sektorit pėr urbanizėm, pa project valid, dhe pa kurrfarė leje, ka shqiptuar masėn e pezullimit dhe ndalimit tė punimeve. Banorėt krishter tė fshatit pohojnė se bazenin e ndėrtojnė nė tokėn qė ėshtė pronė e RM-sė, qė do tė shėrbejė vetėm pėr festėn fetare tė datės 19 Janarė, “hedhja e kryqit” dhe nuk ka tė bėjė me ndonjė objektė qė do tė iritojė besimtarėt musliman
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://start.go-forum.net
Cobra
I thjesht


Numri i postimeve : 1
Registration date : 11/01/2008

MesazhTitulli: Re: Provokim fetarė nė fshatin Podgorcė   Mon Jan 14, 2008 10:05 am

super Very Happy
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
 
Provokim fetarė nė fshatin Podgorcė
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1
 Similar topics
-
» Rrėnjėt e kultivimit tė ekstremizmit fetar nė Kosovė
» FITIM GASHI-Loja me UĒK-nė dhe vlerat e saj nė fshatin Llapushnik

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
 :: Informacione & Diskutime te ndryshme :: Lajme Ditore-
Kėrce tek: