ForumPortalliPytėsoriKėrkoRegjistrohuLista AnėtarėveGrupet e Anėtarėveidentifikimi

Share | 
 

 Koēi : Stabilitet nė Luginėn e Preshevės

Shko poshtė 
AutoriMesazh
WtOolS
Webmaster
Webmaster
avatar

Numri i postimeve : 337
Registration date : 09/01/2008

MesazhTitulli: Koēi : Stabilitet nė Luginėn e Preshevės   Sun Jan 13, 2008 6:28 amAmbasadori shqiptar nė Beograd, Spiro Koēi deklaroi se Lugina e Preshevės nuk ka nevojė pėr tensione por pėr stabilitet dhe mirėqenie afatgjate.


Ambasadori shqiptar nė Beograd, Spiro Koēi gjatė vizitės sė tij nė Luginėn e Preshevės ėshtė njohur me zhvillimet dhe pozitėn e shqiptarėve nė kėtė rajon, njofton korrespodenti i agjencisė INA.

Ai ka zhvilluar takime me pėrfaqėsuesit e pushtetit lokal tė dy komunave shqiptare tė Preshevės dhe Bujanocit.

Ambasadori Koēi tha se ėshtė njoftuar lidhur me zhvillimet aktuale nė Luginėn e Preshevės dhe mė gjėrė, nė mėnyrė qė tė ndikojė nė stabilitetin dhe mirėqenien e kėtij rajoni. Ai theksoi se nė kėtė rajon duhet tė mbretėrojė mirėqenia dhe mirėkuptimi.

“Stabiliteti dhe menaxhimi i situatės pa implikuar as njė rast tė konfliktit qoftė ndėretnikė ėshtė mėse i domosdoshėm nė Luginėn e Preshevės”, theksoi ambasadori shqiptar. Kryetari i Partisė pėr Veprim Demokratik, Riza Halimi tha se i bėrė tė ditur ambasadorit Koēi situatėn e pėrgjithshme nė Luginėn e Preshevės.

“Ėshtė normale qė pėrfaqėsuesi i shtetit shqiptar tė njihet me rrjedhat dhe zhvillimet aktuale politike dhe problemet qė ballafaqohen shqiptarėt nė kėtė rajon dhe aktivitet tona politike nė drejtim tė zgjidhjes sė tyre jetėsore” theksoi kryetari i PVD-sė Riza Halimi. Sipas tij, edhe ambasadori shqiptar ka dhėnė mbėshtetje qė tė mos bojkotohen zgjedhjet presidenciale nė Serbi nga ana e shqiptarėve tė kėtij rajoni.

Ambasadori i Shqipėrisė nė Beograd zhvilloi takime me kreytarin e komunės sė Preshevės, Ragmi Mustafa dhe pėrfaqėsues tė partive politike, ku siē bėhet e ditur janė diskutuar shqetėsimet e popullatės pėr shtimin e forcave ushtarako-policore serbe nė kėtė rajon.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://start.go-forum.net
 
Koēi : Stabilitet nė Luginėn e Preshevės
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1
 Similar topics
-
» Ēdo gjė qė ka tė bėj me Luginėn e Preshevė
» Bilall Maliqi: Intervistė me drejtorin e bibliotekės ''''Mehmet Jusifi'''' Preshevė, z. Hamdi Fejzullahu

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
 :: Informacione & Diskutime te ndryshme :: Lajme Ditore-
Kėrce tek: