ForumPortalliPytėsoriKėrkoRegjistrohuLista AnėtarėveGrupet e Anėtarėveidentifikimi

Share | 
 

 Qeveria heton fatkeqėsinė, 11 viktimat nuk janė identifikuar

Shko poshtė 
AutoriMesazh
WtOolS
Webmaster
Webmaster
avatar

Numri i postimeve : 337
Registration date : 09/01/2008

MesazhTitulli: Qeveria heton fatkeqėsinė, 11 viktimat nuk janė identifikuar   Sun Jan 13, 2008 6:22 amQeveria nė seancėn e jashtėzakonshme vendosi qė njė komision i posaēėm qeveritar tė punoj dhe hetoj motivet lidhur me fatkeqėsinė e rrėzimit tė helikopterit nė Katllanovė tė Shkupit ku humbėn jetėn 11 ushtarė tė Armatės sė Maqedonisė gjatė kthimit nga misioni EU-ALTEA nė Bosnjė.


07:30 - Qeveria e Maqedonisė mbrėmė formoi komisionin special qeveritar, i cili do tė punoj pėr tė ndriēuar shkaqet e fatkeqėsisė. Komisionin do ta udhėheq zėvendėsministri i Punėve tė Jashtme Zoran Petrov, kurse nė tė do tė marrin pjesė edhe pėrfaqėsues tė MPB-sė dhe Ministrisė sė Drejtėsisė. Komision ka pėr detyrė tė jap vlerėsimet e para nė lidhje me fatkeqėsinė dhe tė pėrgadisė raportin pėrfundimtar. Nga ana tjetėr, mbrėmė nuk janė publikuar emrat e ushtarėve tė vdekur, edhe pse deri nė orėt e vona familjarėt kanė insistuar tė dhėna pėr tė afėrmit e tyre.16:15-Deri tani nuk bėhen tė ditura motivet e rrėzimit tė helikopterit dhe nuk janė detaje lidhur me ngjarjen se si ka ndodhur. Qeveria ka filluar njė seancė tė jashtėzakonshme ku po marrin pjesė edhe shefi i shtabit tė pėrgjithshėm tė ARM-sė, Mirosllav Stojanovski dhe kryetari i Institutit pėr Mjekėsi Ligjore, Aleksej Duma. Burime qeveritare njoftuan pėr agjencinė INA se nė kėtė seancė urgjente tė thirrur nga kryeministri Gruevski po marrin pjesė tė gjithė ministrat dhe se nė tė do tė referohen tė dhėnat rreth kėtij incidenti, ku humbėn jetėn 11 pjestarė tė ushtrisė.

Nė terren po vazhdojnė kontrolli dhe hetimet nga ekipe tė specializuara tė krim-policisė, ekspertė tė fluturimeve civile dhe ekspertė tė ushtrisė. Janė parė pjesė tė helikopterit tė rrėzuar nė njė distancė prej 50 metrash. Sipas informacioneve tė para tė Ministrisė sė Mbrojtjes, helikopteri transportues MI-17 ėshtė rrėzuar nė afėrsi tė lokacionit ku duhej tė ateronte, mirėpo ai i ka humbur radarėve tė kontrollit 5 milje nga vendi i aterimit. Ministria e Mbrojtjes njoftoi se deri tani janė gjetur 8 trupa nga gjithsejt 11 dhe pritet dėrgimi i tyre nė Institutin e Mjekėsisė Ligjore.

Familje tė ushtarėve qė janė pjesė e misionit Altea nė Bosnjė kanė mbėrritur nė vendin e ngjarjes dhe kėrkojnė informacione nga autoritetet policore dhe tė ushtrisė, mirėpo ata nuk janė lejuar t`i ofrohen vendit tė aksidentit pėr shkak tė hetimeve qė po kryhen.

Kryeministri Nikolla Gruevski ka shprehur keqardhje dhe ngushėllime pėr familjet e viktimave.

“Ka ndodhur njė tragjedi e madhe dhe se deri tani nuk ėshtė vėrtetuar se pėr ēfarė fatkeqėsie bėhet fjalė. Helikopteri ka qenė nė fazėn e aterimit nė Shkup dhe nė ate moment ka ndodhur fatkeqėsia”, theksoi kryeministri Nikolla Gruevski.

Presidenti Branko Cėrvenkovski deklaroi nga vendi i ngjarjes se kjo ėshtė njė tragjedi dhe fatkeqėsi e madhe pėr Maqedoninė.

“Bėhet fjalė pėr njė fatkeqėsi tė madhe, tragjedi dhe humbje tė madhe.Shpreh keqardhjen time dhe ngushėllimet tek mė tė afėrmit e tyre, familjet e viktimave. Kanė filluar hetimet pėr tė vėrtetuar shkaqet qė shkaktuan kėtė tragjedi”, theksoi presidenti Cėrvenkovski, qė njėherit ėshtė edhe komandant i pėrgjithshėm i forcave tė armatosura.

Ushtarėt e misionit paqėruajtes EUFOR-ALTEA nė Bosnjė Hercegovinė po ktheheshin nė Maqedoni pas kryerjes sė misionit tė tyre gjashtėmujor. Ata kanė fluturuar me helikopterin ushtarak MI-17 rreth orės 10 nga Sarajeva, ndėrsa rreth orės 12 ka ndodhur fatkeqėsia nė Katllanovė nė afėrsi tė Shkupit.

12:40-Njė helikopter i Armatės sė Maqedonisė ėshtė rrėzuar sot herėt nė mėngjes nė afėrsi tė Shkupi, me ē`rast kanė humbur jetėn njėmbėdhjetė pjestarė tė ekiupazhit, informon agjencia e lajmeve INA. Siē bėhet e ditur helikopteri ėshtė rrėzuar sot nė mėngjes nė lokacionin Katllanovė nė afėrsi tė Shkupit.
Helikopteri M-17 ishte kthyer nga misioni EUFOR-ALTEA nė Bosnjė-Hercegovinė, ku mori pjesė edhe Armata e Maqedonisė, bėn tė ditur ministria e Mbrojtjes. Nė vendngjarje kanė dalur ekipe tė Ministrisė sė Mbrojtjes, Ministrisė sė Brendshme dhe zjarrėfikėsve.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://start.go-forum.net
 
Qeveria heton fatkeqėsinė, 11 viktimat nuk janė identifikuar
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1
 Similar topics
-
» Prokuroria Speciale heton veprimtarinė e SHIK-ut
» Lutje pėr viktimat e Parisit (Foto)
» Qeveria, PDK-AKR-Lista Rugova dhe minoritetet
» Fotot e javės: Hotelet e sė ardhmes, fatkeqėsitė dhe sportet alternative

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
 :: Informacione & Diskutime te ndryshme :: Lajme Ditore-
Kėrce tek: