ForumPortalliPytėsoriKėrkoRegjistrohuLista AnėtarėveGrupet e Anėtarėveidentifikimi

Share | 
 

 Hoxha ta thotė emrin e shqiptarit qė e montoi Sopotin

Shko poshtė 
AutoriMesazh
ExTra
Webmaster
Webmaster
avatar

Numri i postimeve : 276
Registration date : 09/01/2008

MesazhTitulli: Hoxha ta thotė emrin e shqiptarit qė e montoi Sopotin   Wed Jan 09, 2008 11:25 amSamet Lutfiu, i dėnuari i tretė i rastit tė Sopotit u arrestua tre muaj pas bacės Sulė, konkretisht mė 5 shtator tė vitit 2003. Ishte duke ardhur nga Presheva, ndėrsa u ndalua nė vendkalimin kufitar nė Tabanoc. E kishin zbritur nga autobusi dhe i kishin kumtuar se kėrkohet nga policia. "Polici pėrgjegjės qė mė nxori nga autobusi mė tha se kėrkohem nga policia. I pohova se jam i njohur me akuzėn, por se asnjėherė nuk mė ka kėrkuar askush. Dy vetura policie mė shoqėruan nė Gjykatėn e Kumanovės, ku gjykatėsi mė shqiptoi paraburgimin prej 30 ditėsh", pėrkujton momentin e arrestimit, Samet Lutfiu. Sameti pėr gazetėn KOHA pranon tė rrėfejė nga fillimi, atė ditė kur nė fshat shpėrtheu mina dhe u vranė dy ushtarė tė NATO-s. Sė bashku me shumė bashkėfshatarė, dolėm tė shohim ēfarė ndodhi, pasi shpėrthimi ishte i madh.
"Kur pamė trupa njerėzish tė gjakosur, thirrėm policinė dhe ndihmėn e shpejtė. Megjithėse thirrja u bė menjėherė, policia dhe ndihma e shpejtė u vonuan dy orė, ndėrsa nė raportin pėrfundimtar tė hetimeve thuhet se policia nė vendngjarje arriti pas pak minutash. Madje, ata nuk i ndihmuan tė plagosurit, ndėrsa kam dėgjuar se njė pėrkthyese paska vdekur nė spital", thotė Sameti. 37 vjeēari nga Sopoti, prind i njė vajze 6 vjeēe, pėrkujton edhe ditėn kur u dėnua nė bazė tė deklaratave tė bashkėfshatari tė tij, Ramadan Bajrami. "Nė gjykatė dolėm bashkė me bacėn Sulė, ndėrsa vendimi kundėr nesh u mor nė bazė tė deklaratės sė dhunshme tė Ramadanit dhėnė nė polici. Ramadani na ka thėnė se e kanė rrahur shumė keq, ndėrsa e kanė keqtrajtuar edhe fizikisht, derisa e kanė kėrcėnuar edhe me arrestimin dhe dėnimin e vėllait tė tij, Orhanit. Kur familjarėt e mi kanė shkuar dhe e kanė pyetur Ramadanin se ēfarė ka ndodhur konkretisht, ai u kishte thėnė: i mora nė qafė tė akuzuarit. Kjo, sepse e kishte nėnshkruar listėn me emrat tanė", thotė Sameti. Ndryshe, nė mesin e tė akuzuarve pėr minėn nė afėrsi tė Sopotit ishte edhe Orhan Bajrami, vėllai i Ramadanit, por i njėjti u lirua pas disa muajve burgim, pasi gjykata atė kohė deklaroi se nuk ka dėshmi tė mjaftueshme kundėr tij.
Sameti akuzon se pikėrisht partia shqiptare atė kohė nė pushtet - BDI i la nėn mėshirėn e Branko Cėrvenkovskit, strukturat e tė cilit bėnė gėrdi nė Sopot..
"BDI atėkohė kėrkonte votat tona, ndėrsa kur ndodhi skenari i pėrgatitur nga shėrbimi maqedonas dhe ai serb, e uli kokėn dhe nuk u interesua pėr ne. Vetėm fjalė boshe drejtonin nė secilėn fushatė zgjedhore".

Personat e ashtuquajtur AKSH na dėmtuam shumė

Sameti thekson se gjatė kohės kur ai sė bashku me bacėn Sulė u dėnuan me nga 14 vjet burg, nė malet e Karadakut dolėn disa persona qė thirreshin nė emėr tė AKSH-sė, e tė cilėt kėrkonin lirimin e tyre nga burgu.
"Asnjėherė nuk kishim dėgjuar pėr kėto persona. Ata vetėm se na bėnė dėm, pasi na identifikonin me tė vėrtetė si terroristė. Kėrkonin lirimin tonė, ndėrsa kėrcėnonin shtetin. Por shumė shpejt ky grup i armatosur i shqiptarėve qė mbanin disa uniforma humbi. Edhe sot e kėsaj dite nuk e dimė motivet pse kėta djem na involvuan edhe ne nė problemet e tyre", shprehet Sameti.

Nazmiu mė tha se shoferi ėshtė pėrgjegjės pėr rastin

Sameti thotė se ėshtė nervozuar jashtė mase kur njė ditė ka kontaktuar me deputetin e zonės nga radhėt e BDI-sė, Nazmi Beqiri.
"I kėrkova ndihmė Nazmiut, pasi shumė herė deklaronin se jemi tė pafajshėm. Kur fola me tė, mė tha shumė shkurt dhe me shumė ironi: Shoferi im ėshtė pėrgjegjės pėr kėtė rast. Desh vdiqa nga inati dhe nervoza. E pash se ėshtė shumė joserioz. Prej kėtij momenti, asnjėherė nuk i kam telefonuar mė. Ndėrkohė, pata dėgjuar nga familjarėt e mi se Sadulla Duraku kishte thėnė: Si e kanė bėrė, ashtu tė pėrjetojnė. Ai me kėtė fjalė ėshtė shprehur si gjykatėsit qė na dėnuan", thotė Sameti, duke shtuar se sikurse tė tjerėve, edhe atij deputeti Hysni Shaqiri u ka thėnė se vetėm Ali Ahmeti mund t'i nxjerrė nga burgu.
Sameti thotė se ka kontaktuar edhe me zėvendėsministrin e Drejtėsisė, Suhbi Jakupi, i cili tė dėnuarin e Sopotit e ka drejtuar nė Gjykatėn e Strasburgut, pasi siē ėshtė shprehur Jakupi, nė gjyqėsinė e Maqedonisė nuk mund tė zgjidhet ky rast.

Hoxha tha se e di emrin e shqiptarit qė na e montoi rastin

Familjarėt e katėr tė dėnuarve, por edhe atyre tė akuzuarve pėr minėn nė Sopot, dyshojnė se "emėrues i pėrbashkėt" i kryerjes sė kėtyre veprave ėshtė njė person.
Edhe ish-deputeti i zonės Xhezair Shaqiri - Hoxha pas rastit nė njė takim nė Sopot, tha se nė bazė tė vėzhgimeve nė terren dhe bisedat qė ka zhvilluar me mė shumė njohės tė drejtpėrdrejtė tė rrethanave, ka zbuluar saktė se kush e ka montuar dhe kush e ka vendosur minėn nė Sopot. "Edhe Ministrisė sė Punėve tė Brendshme, partisė shqiptare nė pushtet - BDI dhe faktorėve ndėrkombėtarė i kemi treguar mėnyrėn dhe autorin e vėnies sė minės nė rrugėn e kėtij fshati. Kryerėsi i veprės qė ėshtė shqiptar tanimė po shėtitet i lirė, ndėrsa tė pafajshmit po vuajnė dėnime tė pamerituara", pati thėnė Hoxha, duke shtuar se tė gjitha informatat dhe dėshmitė bindėse rreth kėtij rasti ia ka dorėzuar edhe ish-ambasadorit tė NATO-s, Nikollas Bigman. Megjithatė, Hoxha asnjėherė nuk e tha emrin drejtpėrdrejtė se kush qėndron pas montimit. Tė dėnuarit e Sopotit nga Idrizova nėpėrmjet gazetės "KOHA" kėrkojnė nga Hoxha ta thotė emrin publikisht dhe me kėtė t'i drejtohet gjykatės. "Nėse dėshiron tė na ndihmojė Hoxha, vetėm nė kėtė mėnyrė mund tė dalim nga burgu. Ai edhe neve por edhe familjarėve tanė u ka thėnė se e di emrin dhe se do ta publikojė atėherė kur tė vije koha. Nuk e di se kur ėshtė ajo kohė e Hoxhės. Nė emėr tė katėr tė dėnuarve qė jemi kėtu nė Idrizovė, i bėjė thirrje Hoxhės tė dalė e tė thotė kush na e montoi rastin dhe me kėtė t'i drejtohet gjykatės", ka apeluar Samet Luftiu.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
 
Hoxha ta thotė emrin e shqiptarit qė e montoi Sopotin
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1
 Similar topics
-
» Skėnder R. Hoxha: Toponimia e Dushkajės (I)
» "Ti, Shqipėri, mė ep nderrė, mė ep emrin shqipėtarė"
» Pėrse Enver Hoxha e kritikonte Ēe Guevarėn
» Agim Gashi: Vaji i shqiptarit
» Apel pėr ndihmė familjes sė dėshmorit Shaban Zenuni - Hoxha

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
 :: Informacione & Diskutime te ndryshme :: Lajme Ditore-
Kėrce tek: