ForumPortalliPytėsoriKėrkoRegjistrohuLista AnėtarėveGrupet e Anėtarėveidentifikimi

Share | 
 

 Starton mjekėsia dhe stomatologjia

Shko poshtė 
AutoriMesazh
ExTra
Webmaster
Webmaster
avatar

Numri i postimeve : 276
Registration date : 09/01/2008

MesazhTitulli: Starton mjekėsia dhe stomatologjia   Wed Jan 09, 2008 11:21 am

Shkup, 8 janar - Nga viti i ardhshėm akademik nė Universitetin Shtetėrorė tė Tetovės(USHT) do tė startojnė me punė Fakulteti i Mjekėsisė sė Pėrgjithshme dhe ai i Stomatologjisė. Kompetentėt kanė njoftuar se gjithēka ėshtė gati pėr te nisur procesi arsimor, duke filluar nga kuadri e deri tek hapėsirat studimore.
Nė vitin nismėtar do tė pranohen numėr i kufizuar i studentėve nė tė dy fakultetet, ndėrsa njoftohet se kriteret e pranimit tė studentėve do tė jenė rigoroze. "Planifikohet qė nė drejtimin e stomatologjisė tė pranohen 20 studentė, prej tė cilėve 10 studentė me kuotė shtetėrore dhe po aq me vetėfinancim, kurse nė mjekėsinė e pėrgjithshme 30 studentė. Konkursi pėr pranim pritet tė publikohet nė qershor, ndėrsa i njėjti do tė bėhet me lejen e Ministrisė sė Arsimit dhe Shkencės", thotė rektori i USHT-sė, Sadi Bexheti. Pėr kėtė qėllim ėshtė nėnshkruar edhe kontratė e pėrbashkėt mes Ministrisė
sė Shėndetėsisė, Ministrisė sė Arsimit dhe Shkencės, si dhe Universitetit Shtetėror tė Tetovės pėr bashkėpunim mes Spitalit tė Tetovės, ku studentėt do tė realizojnė praktikėn. "Nė pajtueshmėri me kontratėn e nėnshkruar, pėr tė gjitha shėrbimet nuk do tė paguhet asnjė lloj pagese pasi aparatura e pėrbashkėt do tė shfrytėzohet edhe nga Qendra Klinike Universitare pėr pacientėt", thotė Bexheti.
Fillimi me punė i Fakultetit tė mjekėsisė sė pėrgjithshme dhe Stomatologjisė realizohet pas zyrtarizmit tė Ministrisė sė Arsimit dhe Shkencės, ndėrsa nė tė kaluarėn studentėt shqiptarė nga Maqedonia janė ballafaquar me vėshtirėsi tė theksuara nė fakultetet pėrkatėse nė Kosovė dhe Shqipėri. "Dy-tre vitet e fundit kemi pasur shumė problem me Fakultetet e Mjekėsisė nė Kosovė dhe Shqipėri, ngase nuk i regjistronin studentėt tanė. Nė dy vitet e fundit nė Kosovė nuk ėshtė pranuar asnjė student nė Fakultetin e Mjekėsisė. Unė vetė kam qenė profesor aty dhe e di, sepse ky problem mė ka pėrcjellė", thotė rektori Bexheti.
Studentėt shqiptarė pėr tu regjistruar nė Kosovė dhe Shqipėri nė tė kaluarėn shpesh kanė qenė tė detyruar tė paguajnė edhe shuma tė majme parash.
"Mendojė se kėto studime kanė qenė shumė tė keqpėrdorura nga Shqipėria dhe Kosova, pasi gjithmonė ėshtė dėmtuar popullata jonė", thotė Bexheti. Ai potencon se hapja e Fakultetit tė Mjekėsisė dhe Stomatologjisė nė gjuhėn shqipe ka qenė njė nga arsyet kryesore, pasi me kėtė zgjidhet problemi shumėvjeēar.
Ndėrkohė edhe ministri i Arsimit dhe Shkencės, Sulejman Rushiti, ka paralajmėruar se fokus i veēantė i ministrisė pėr kėtė vit do tė jetė shartimi me punė i Fakulteteve tė Mjekėsisė dhe Stomatologjisė.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
 
Starton mjekėsia dhe stomatologjia
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
 :: Informacione & Diskutime te ndryshme :: Lajme Ditore-
Kėrce tek: