ForumPortalliPytėsoriKėrkoRegjistrohuLista AnėtarėveGrupet e Anėtarėveidentifikimi

Share | 
 

 Alonso, emri i kapitullit tė ri tė Formulės 1

Shko poshtė 
AutoriMesazh
WtOolS
Webmaster
Webmaster
avatar

Numri i postimeve : 337
Registration date : 09/01/2008

MesazhTitulli: Alonso, emri i kapitullit tė ri tė Formulės 1   Fri Jan 11, 2008 4:33 pm

Fernando Alonso: "Hasta la vista" Raikonen

Fernando Alonso ėshtė vėrtet i magjishėm. Piloti 24?vjeēar i skuderisė Renault ėshtė kurorėzuar dje si kampioni i botės pėr sezonin 2005, duke marrė mbi supe nė tė njėjtėn kohė edhe rekordin e kampionit mė tė ri nė moshė. Gjithashtu, ai ėshtė spanjolli i parė qė arrin tė fitojė njė titull tė tillė nė Formulėn 1. Fernando Alonso ėshtė njė person qė i pėlqen jeta e thjeshtė. Ai vazhdon studimet nė Oksford tė Londrės.

Gjithsesi, nė pistė ėshtė krejtėsisht i ndryshėm. Njė person i ri dhe i qetė, i cili transformohet nė njė pilot agresiv dhe tė shpejtė. Ashtu si ka ēmendur shumė tifozė nė Gjermani Majkėll Shumaker, edhe Alonso tė njėjtėn gjė ka bėrė me tifozerinė e tij nė Spanjė. Fernando vazhdon tė menaxhohet nga Flavio Briatore, numri 1 i skuderisė Renault dhe i njėjti person qė ka fituar titullin e parė kampion sė bashku me Majkėll Shumakerin te Benetton?i. Tė njėjtėn gjė, me sa duket, do tė bėjė edhe me Alonson.

Ai e ka marrė kryesimin e klasifikimit pėr pilotė qė pas garės sė dytė tė kėtij sezoni dhe ka arritur ta mbajė deri nė garėn e Brazilit, ku mė nė fund u shpall dhe kampion bote. Eshtė bashkuar me skuderinė Renault nė vitin 2003 dhe, me sa duket, i kanė mjaftuar vetėm 2 vite pėr t'u ambientuar me makinėn dhe pėr tė plotėsuar ėndrrėn e ēdo piloti tė ri. Kėtė gjė e bėri nė sezonin 2005, ishte thjesht mė i saktė dhe mė i shpejtė sesa McLaren?i dhe rivali i tij mė i madh pėr kėtė sezon, Kimi Raikonen. Pėr asnjė moment nuk u ndje nėn presion derisa matematika ia lejoi atij dhe skuadrės, Renault?sė, tė festojnė titullin kampion pėr pilotė pėr sezonin 2005
Fotografitė e Bashkėngjitura
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://start.go-forum.net
 
Alonso, emri i kapitullit tė ri tė Formulės 1
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1
 Similar topics
-
» Nė biletat e Ballistit edhe emri ivrasėsit tė efektivit tė RENEA-s nė Lazarat
» Prej nga e ka prejardhjen emri "shqiptar"?
» Eduard M. Dilo: Te rroje dhe te mbreteroje emri i madh i Skenderbeut

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
 :: Sporti dhe Sportėdashėsit :: Formula 1-
Kėrce tek: