ForumPortalliPytėsoriKėrkoRegjistrohuLista AnėtarėveGrupet e Anėtarėveidentifikimi

Share | 
 

 Na mashtruan para zgjedhjeve presidenciale

Shko poshtė 
AutoriMesazh
ExTra
Webmaster
Webmaster
avatar

Numri i postimeve : 276
Registration date : 09/01/2008

MesazhTitulli: Na mashtruan para zgjedhjeve presidenciale   Fri Jan 11, 2008 3:26 amNa mashtruan para zgjedhjeve presidenciale

Vedat MEMEDALIU - IDRIZOVĖ

Me 10 vjet burg nė Idrizovė, pėr tė njėjtėn vepėr ėshtė dėnuar edhe kryetari i Bashkimit Demokratik pėr Integrim nė Sopot, Shaban Limani. Shabani, i lindur mė 4 tetor tė vitit 1975 dhe baba i tre fėmijėve - njė djali dhe dy vajzave, ishte i arrestuari i fundit i akuzuar pėr vėnien e minės nė afėrsi tė Sopotit, ndėrsa u kap derisa punonte nė pompėn e benzinės "Shell-Petroll", ku ka punuar pėr ekzistencėn e vet dhe tė familjes.
Arrestimi i Shabanit e kishte habitur tėrė opinionin shqiptarė nė Kumanovė, pasi tė gjithė kishin besuar se arrestimi dhe dėnimi i tre sopotasve, Sulejman Sulejmani, Samet Lutfiu
dhe Hasan Klaiqi kishte pėrmbyllur procesin e montuar dhe se Shabani, si pjesėtar dhe zyrtar lokal i BDI-sė, nuk do t'i bjerė nė duar policisė dhe gjyqėsisė.
Vlen tė theksohet se Shabani dhe tė tjerėt qė janė nė liri, asnjėherė deri mė tani nuk janė ruajtur nga organet e ndjekjes, dhe shpesh edhe kanė shprehur nė mėnyrė publike guximin pėr t'u paraqitur vullnetarisht nė gjykatė, pėr shkak se nuk ndjeheshin aspak fajtor pėr veprėn, e cila u ngarkohej.
"Mė arrestuan dhe mė dėnuan kot e kot. Pa bėrė asnjė faj tani 10 vjet mė duhet tė qėndroj nė Idrizovė. Kjo si duket ishte hakmarrje e luftės sė vitit 2001. Ēdo herė janė munduar ta njollosin Sopotin, por kėsaj radhe - me kėtė proces tė montuar treguan se dinė tė korrin sukses sa herė qė tė dėshirojnė dhe kur bėhet fjalė pėr shqiptarėt. Mė habit mė shumė fakti se u arrestova dhe nuk u ndihmova as nga bashkėpartiakėt e mi - ata tė BDI-sė, tė cilėve u ndihmova shumė nė zgjedhje. E ata mė ndihmuan vetėm me disa deklarata boshe se gjoja po kujdesen pėr lirimin tim", tregon i zhgėnjyer Shabani. Ai thotė se tė gjithė zyrtarėt e lartė tė BDI-sė, por edhe ata tė Kumanovės i kanė premtuar se do tė lirohet ai sė bashku me bashkėfshatarėt tjerė tė akuzuar pėr veprėn e njėjtė, por se premtimet mbetėn vetėm me gojė.

Ahmeti tha se edhe fėmijėt e djepit e dinė fajtorin

"Pak ditė para zgjedhjeve presidenciale, nė fushatė parazgjedhore nė Sopot, Ali Ahmeti, bashkė me zyrtarė tjerė erdhi pėr t'i kėrkuar votat. Tubimi u mbajt nė shkollėn e fshatit, ndėrsa tė pranishėm ishin edhe banorė tė Vojnoviqit", pėrkujton takimin e radhės Shabani me kryetarin e tij, Ali Ahmeti.
Nė kėtė tubim, vazhdon Shabani, Aliu tha se tė gjithė tė sopotasit, qė janė dėnuar dhe ata qė akuzohen do tė lirohen nga aktakuzat, pasi siē ka thėnė Ahmeti, edhe fėmijėt e djepit e dinė se fajtorė janė strukturat dhe shėrbimet sekrete, ndėrsa rasti ėshtė i montuar qė ta pėsojnė banorėt e pafajshėm.
"Tė them tė drejtėn, mu duk shumė serioz nė kėtė fjalim dhe thashė se edhe tė tjerėt qė janė dėnuar, do tė lirohen. Por kishte qenė gjithēka pjesė e fushatės dhe asgjė tjetėr", thotė i revoltuar Shabani. Shtėpia e Shabanit nė Sopot ėshtė larg shtėpive tjera, ndėrsa thekson se ditėn kur ka shpėrthyer mina, nuk e ka dėgjuar atė.
"Shtėpia ime ėshtė larg fshatit, ndėrsa nuk e kam dėgjuar shpėrthimin e minės. As nė vendngjarje nuk kam qenė, ndėrkohė pėr rastin e mora vesh nė televizion dhe nuk e besoja se diēka e tillė mund tė ndodhė nė Sopot, pasi aty afėr janė policia dhe asnjėherė nuk kemi pasur probleme me organet e rendit", tregon ai.

Edhe Nazmi Beqiri me Sadulla Durakun premtonin lirinė

Pėrveē takimeve me kreun e BDI-sė, Ali Ahmeti, i dėnuari i Sopotit ėshtė ankuar disa herė edhe te deputetėt e zonės, Sadulla Duraku dhe Nazmi Beqiri.
"Me Nazmiun dhe Sadullain shpesh herė kemi diskutuar. Ata si gjithė tė tjerėt, mė premtonin se janė duke punuar nė drejtim tė asaj qė unė sė bashku me tė akuzuarit tjerė tė lirohemi nga ndjekja e policisė. Kėtė e kishin thėnė vetėm me gojė, sepse tash na lanė nė burg. Kam menduar se bashkėluftėtarėt e mi, qė ishin nė pushtet, do tė bėjnė tė pamundurėn pėr ta zbardhur rastin deri nė fund, sepse mekanizmat ishin tė gatshme. E kishim ministrin e Drejtėsisė, ishim pjesė e qeverisė, kishim tre deputetė zone tė Kumanovės. Kjo mė shtynte tė besoj se gjithēka do tė rrjedhė nė rregull", thotė Shabani.
Ai tani drejtėsinė e kėrkon nė Gjykatėn e Strasburgut. Thotė se kur Gjykata e Apelit e miratoi dėnimin e Gjykatės sė Kumanovės, kishte zgjedhur Gjykatėn Supreme pėr tu ankuar mė tej.
"Por, kur Gjykata Supreme dha pėrgjigje sė dėnimi ėshtė sjellė nė kuadėr tė dėshirės sė Gjykatės sė Kumanovės, atėherė mu mbyllėn dyert e ankesave. Vendosa tė shkoj deri nė fund. Avokati mė sugjeroi tė ankohemi nė Gjykatėn pėr tė Drejtat e Njeriut nė Strasburg dhe atė e bėmė. Tash presim pėrgjigjen nga andej dhe shohim se ēfarė bėjmė mė tej. Nuk po durohet burgu or vėlla", thotė Shabani. Ai sot e kėsaj dite nuk mund tė kuptojė pse u arrestua pikėrisht nė nėntor tė vitit 2006.
"Mė kanė akuzuar sė bashku me tė tjerėt, nė vitin 2003, por mė arrestuan tri vjet pas. Akoma nuk e kam kuptuar kėtė. Madje, gjatė kėtyre tre vjetėve unė kam punuar dhe kam lėvizur pa probleme, edhe pse e dija se jam nė listėn e tė akuzuarve. E dija se s'mė arrestojnė, pasi shokėt dhe bashkėpartiakėt e mi mė kishin premtuar se asgjė nuk do tė mė ndodh", habitet Shabani. Ai apelon tek partitė shqiptare, e mė shumė tek PDSH qė tė pėrmirėsojė gabimin e mėparshėm tė ish-koalicionit qeveritar dhe tė kthejė lėndėn nga fillimi, pasi ata do tė dėshmojnė pafajėsinė e tyre.
"Nuk kėrkojmė mėshirė, kėrkojmė drejtėsi", thotė Shabani, duke shtuar se gjykata i mori parasysh vetėm dėshmitė verbale tė dėshmitarėve qė kishin nėnshkruar njė listė tė nėnshtruar nga dhuna e paparė policore.
Ai thotė nė asnjėrėn nga seancat gjyqėsore nuk u morėn parasysh dėshmitarėt e mbrojtjes dhe dėshmitė e tė akuzuarve, pasi atėherė do tė dilte nė pah keqtrajtimi ndaj fshatarėve qė ėshtė bėrė nga policia. Ndryshe, Shabani ka qenė pjesėtarė i Ushtrisė Ēlirimtare Kombėtare (UĒK) nė Karadakun e Likovės, ndėrsa pas formimit tė subjektit politik - BDI, ėshtė kyēur nė kėtė parti dhe deri nė kohėn kur u arrestua - ka qenė kryetar i nėndegės pėr fshatin Sopot tė Kumanovės.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
 
Na mashtruan para zgjedhjeve presidenciale
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1
 Similar topics
-
» Lajme mbi rezultatet e zgjedhjeve:Edhe PD-ja edhe PS-ja kane filluar te festojne fitoren!
» Me para tė shtetit shėtitje nė Paris (Foto)
» Sipas serbėve, Flamuri ynė para Skenderbeut, paska pasur mbi shqiponjė njė kryq
» Obama, fituesi i zgjedhjeve tė 6 nėntorit
» POLICI MUHAMET MITAT LATIFI ME DETYRĖ NĖ GJILAN PARA LUFTE DHE MBAS LUFTE, KERCNON ME POROSI

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
 :: Informacione & Diskutime te ndryshme :: Lajme Ditore-
Kėrce tek: